Tento web není propagací marihuany je pouze informativní!!!Tak hezký počteníčko a ať se vám tu líbí...

Piercing PUPÍKU

19. dubna 2006 v 23:49 | Mařka |  Piercing pupíku
Anatomie
Tvar pupku se vzhledem liší prakticky u každého jedince. Zdaleka ne u kteréhokoliv pupku může být proveden úspěšný piercing. V době nitroděložního období vývoje plodu (fetálního období) je plod zásobován krví bohatou na kyslík prostřednictvím placenty cestou pupečníkové žíly (vena umbilicalis), která prochází pupečníkem na spodní plochu jater. Po porodu, kdy je pupečník podvázán , mění se podvázaná pupeční žíla v neprůchodný vaz (ligamentum teres hepatis), probíhající od pupku (který se stává vlastně po porodu většinou vtaženou jizvou) na spodní plochu jater. Tyto anatomické poměry jsou velice důležité z hlediska piercingu, kdy může dojít zejména u vystouplého typu pupku, který je tvořen zbytkem pupeční sňůry, v případě infekce, k možnosti jejího postupu do vnitřní části břicha a na vnitřní orgány. Zejména by se tedy jednalo o vážný zánět jater. K této situaci může dojít z hlediska časového záhy, ale možný je i vznik po letech. Podotýkám, že k těmto problémům může docházet tehdy, pokud je poškozena jizevnatá část pupku, tedy, jak již bylo řečeno, zbytek původní pupeční šňůry,kdy vystouplý pupek neobsahuje většinou dostatek kůže, podkoží a tukové tkáně, kterými za normálních okolností prochází piercing. Z těchto důvodů považuji za vhodné v následujícím textu podrobněji se zabývat jednotlivými typy pupků z hlediska jejich vzhledu a z toho vyplývajících vlastností.
Typy šperků:
Rozlišujeme základní 2 typy používaných šperků u piercingů pupku
Hojení a komplikace:
Hojení- za normálních okolností se tvoří vrstva z epiteliálních buněk uvnitř piercingového kanálu-tedy mezi vchodem a východem z rány a hlavním smyslem této skutečnosti je vlastně snaha organismu ochránit tělo před cizím tělesem (piercingový šperk). Epitelové buňky tvoří postupně vrstvu ve tvaru trubice či válce v průběhu vnitřní strany piercingu. Tento proces obyčejně probíhá cca po dobu 6-8 týdnů. Po vytvoření této epitelové vrstvy se tato kolem šperku může smrštit. Může být poté snadno poškozena či natržena., proto není vhodné násilně otáčet šperkem bez předchozího koupání v teplé vodě, resp.za pomoci obkladů, čímž dochází k roztažení kůže a tím i k uvolnění piercingového kanálu a umožnění rotace.
Všechny piercingy produkují tkáňový mok během fáze hojení, což jest lepkavá čirá či lehce jantarová tekutina zasychající v okolí východů a na povrchu šperku ve formě jakýchsi stroupků-zvaných krusty (připomínají "ospalce" v očních koutcích po ránu). Tato tekutina by neměla být zaměněna s hnisem, který je žlutý či zelený. Když jest epitelová vrstva vytvořena, musí následně zpevnit, zesílit a rozšířit se. Tento proces mnohdy trvá 6 měsíců až rok. Až se stane piercing více soudržným, dochází k zakulacení východů směrem dovnitř a celkově se piercing stává pružnějším a uvolněnějším v okolí šperku. Až v této fázi definitivního vyhojení je možné bez následků zaměnit stávající šperk za jiný. Ač po zhojení již piercing nezarůstá a tedy se neuzavírá, vlivem pružnosti tkáně dochází rychle ke smrštění a zavedení šperku bez použití vhodných zavaděčů je mnohdy nemožné.

Komplikace:
V této části bych se chtěl zabývat podrobněji všemi možnými komplikacemi, jež se samozřejmě mohou vyskytnout i u piercingu pupku, který patří k nejprováděnějším a dále též z důvodu, že minulých kapitolách byl tomuto tématu věnován pouze menší prostor.

Dráždění a infekce:
Zarudnutí, podráždění a otok v prvním týdnu není ničím neobvyklým. Prodloužené zarudnutí a podráždění může znamenat mírnou infekci, přecitlivělost na kov či na používané léčebné prostředky při ošetřování, eventuelně napětí či tlak v oblasti piercingu. Nadměrné ošetřování, zbytečně časté vyplachování a používání mýdla může vyvolat zarudnutí a přesušení. Není vhodné ošetřovat piercing častěji, než 2-3x denně. Citlivost na prostředky používané při ošetřování se často projevuje pícháním a extrémním pálením již během či bezprostředně po použití a může způsobit zarudnutí a drobné puchýřky v okolí piercingu. V těchto případech je nutno vysadit používané prostředky, či začít používat látky doporučované pro citlivou pleť. Problémy mohou někdy způsobovat i enzymy a chemikálie používané k praní prádla, jež je v těsném kontaktu s oblastí piercingu a které mohou zpomalovat hojení.
Piercingy v oblastech tzv. vlhké zapářky s omezeným prouděním vzduchu a které jsou drážděny častým pohybem, mohou způsobit vznik vyklenuté zapálené tkáně v okolí východů piercingu u pupku se to týká vnitřního vchodu. Tento příznak není obvykle bolestivý a dále pak není nezbytným příznakem infekce. Proto je nutno se snažit udržovat piercing co možná suchý, bez zapářky a používat oblečení, které umožňuje cirkulaci vzduchu.

Prodloužené hojení:
Podezření na tento jev vzniká tehdy, když je neúspěšné konečné stadium hojení. V piercingu se sice tvoří epiteliální vrstva, ale může být slabá a snadno se může posouvat či přemísťovat. Piercing pokračuje v produkci tekutiny. Východy piercingu se jeví jako roztřepené, rozeklané.


Nejčastější příčiny tohoto jevu jsou:

-umístění piercingu v nevhodné hloubce či pod nevhodným úhlem vzhledem ke tkáni
-piercing v oblasti, jež mění tvar v závislosti na pohybech těla
-použití šperku nevhodného designu či rozměrů (síla drátu, šíře či délka)
-použití šperku, jež jest nedostatečně vyleštěn či s poškrábaným povrchem
-tření či tlak oděvu oproti tělu či šperku
-poškození piercingu
-chemické dráždění či používání nevhodných produktů při ošetřování piercingu


Prodloužené hojení může naznačovat počínající cestování , odvrhnutí piercingu či citlivost na použitý kov.

Folikulární cysty: Folikulární cysty vypadají jako červené bouličky, přiléhající k východům z piercingu a většinou produkují hnis.tekutinu a někdy i krev. Tyto cysty se mohou objevit jak u čerstvých, tak u i zcela zhojených piercingů. Jsou obvykle vyvolány ucpáním pórů zavzatých do piercingu, anebo vestavěním odumřelých buněk a špíny uvnitř piercingu. Horké obklady a namáčení piercingu v horké slané vodě může vyvolat drénování cysty.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (916)
Zobrazit starší komentáře

901 Bradley34BRIGITTE Bradley34BRIGITTE | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 13:08 | Reagovat

It's well known that money makes us independent. But how to act when one does not have money? The one way is to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> or just student loan.

902 Pájína Pájína | 29. února 2012 v 18:23 | Reagovat

Týden mám piercing v pupíku. Nebolelo mě to vůbec. Byla jsem na něm u normální doktorky a stálo mě to 300,-. Po pár dnech jsem byla u své doktorky pro potvrzení na přihlášku na SŠ a ta se mě ptala jak jsem dopadla, tak jsem ji to ukázala a ona říkala že se mi to hojí víc než dobře. No Dva dny po tom jsem tam už nesnesla tu náplast tak jsem to prostě strhla. A zatím to je v pořádnu. A vy co sem píšete že to nesmí mít žádný kontakt s vodou .. je to nesmysl.. 1. týden by jste s tím neměli do vany ..ale sprchovat se a jedině když to je zalepený. Ale i když to máte zalepený, stejně se vám ta voda tam dostane. Ale vypadá to krásně a opravdu to nebolí :)

903 andy andy | 10. května 2012 v 23:36 | Reagovat

vubec to neboli... na propich jsem byla v salonu a kdyz mi to umrtvila tou vodickou tak mi tam zastrcila tu jehlu (a cejtite jenom tlak jako kdyz mate na brise tlak) jinak faktycky cajk.. asi tejden sem si nemohla lehnout na bricho no ale jinak dobry.. akorat po 3tydnech nebo 4.. tam mam videt bouli masa kdyz odkreju horni kulicku,obcaas me to zaboli jako kdybych to mela prlepeny vterinakem... a jeste mi tam tece bila tekutina... nevite nekdo coby to mohlo byt??? :D dikes a jinak vubec se toho nebojte kdo na to chce jit...akorat nedoporucuju doktora ale salon :pp:)

904 Domí ;) Domí ;) | 13. května 2012 v 20:18 | Reagovat

Andy,to ti neumrtvila,akorát ti dala desinfekci ;)  Jinak jsem velká sračka a šla jsem na piercing... to sevření kleštiček se dá přirovnat,jako když si sevřeš pupík kolíčkem na prádlo,potom tě čeká něco přirovnatelnýmu odběru krve,nebo očkování a piercing je na světě ;) určitě to za tu cenu stoji,myslite že se budu moct v lete koupat ,když mi to píchla 11.5.2012 ? :( asi né,že? :/ :D děkuju mmoc za odpoveď ;)) .---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

905 Andy Andy | 13. května 2012 v 22:37 | Reagovat

[904]: joo muzes, ja uz se stim koupu ted:D akorat mi to zaclo hnisat a lepit se..... ale ja bych to moc nevystavovala na slunicko kdyz to mas takhle cerstvy (neni to dobry) ... nojo ale ta desinfekce ti to zmrrazi;)

906 Theresa Theresa | E-mail | 16. října 2012 v 22:22 | Reagovat

Ahoj, jak dlouho nesmím po píchnutí piercingu do pupíku cvičit? Když si to nechám píchnout na vánoční prázdniny, tak bude to do začátku školního roku fajn? Pro mě by to bylo super, chodím na taneční školu, ale chci to tak strašně moc, že jsem z toho pomalu zoufalá, jak se bojím, že to nevyjde :D

907 Anetka :* Anetka :* | 27. února 2013 v 18:01 | Reagovat

Ahoj já bych se chtěla na něco zeptat. :) Já mam od včerejška piercing v pupíku a měla jsem na něm takovou přikrývku a měla jsem to sundat až večer tak jsem to sundala a vyčistila jsem si to trochu :/ a chci se zeptat hejbu s tím na horu dolu trochu to bolí,trochu tu vždy poliju  peroxidem aby se vyčistilo :) a chci se zeptat muže se s piercingem ve vaně koupat ? prosím po pravdě  !!! děkuji

908 Elenka :p Elenka :p | 27. února 2013 v 18:05 | Reagovat

Chci se zeptat mam s tím piercingem v pupíku hejbat pořád přes celej den nebo jenom ráno trochu pak trochu ve škole a pak trochu zas odpoledně a pak večer ? jeto dobře ?

909 Aneta Aneta | 9. října 2013 v 21:15 | Reagovat

Mám píchnutej zhruba 2 měsíce piercing v břichu a začala se mi ztenčovat kůže okolo piercingu, zpraví se to nějak?

910 lucie lucie | 22. ledna 2014 v 19:27 | Reagovat

ahoj chtela bych se zeptat mam piercing druhej den,a děsně mě to bolí,ani se nemůžu ohnut,a nic.mažu si to olejičkem te tree,a dezinfekci septonex.muzu to pouzivat hned po sobe?dezinfekci a t mast?a jeste to chladim,ale je to k nevydrzeni,dekuji za odpoved.

911 lucie lucie | 22. ledna 2014 v 19:56 | Reagovat

dobrý den chtěla bych se zeptat na piercing mam ho od včerešjak,a děsně mě boli,používám septonex sprej,a na to si dávám olejcek tee tree,muzu to dat hned po sobe ?nevi nekdo ?chlasdim to ledem,je tohle normální?a přestaneto ? děkuji za odpověd.

912 Naty Naty | E-mail | 2. května 2014 v 0:33 | Reagovat

Ahoj,chtěla jsem se zeptat je špatné si vyměnit piercing v pupíku když už ho mám 37 dní a už mi vůbec nebolí,nemám ani zarudnutí..? A jinak po jaké době by se mohl měnit? Děkuji :)

913 Naty Naty | E-mail | 2. května 2014 v 0:33 | Reagovat

Ahoj,chtěla jsem se zeptat je špatné si vyměnit piercing v pupíku když už ho mám 37 dní a už mi vůbec nebolí,nemám ani zarudnutí..? A jinak po jaké době by se mohl měnit? Děkuji :)

914 Pavlína Pavlína | E-mail | 11. listopadu 2014 v 17:58 | Reagovat

ahoj viš čim si to mate mazat Ophthalmo-Framykoin opravdu to pomaha picham si to upe sama a mam to v pohodě

915 Robertbus Robertbus | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 12:56 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/achat-cialis-non-generique/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/achat-cialis-non-generique/</a>

916 Williamagrix Williamagrix | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 18:49 | Reagovat

Nicely put, Kudos!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.